PREDSTAVENIE A POSLANIE

Pri zrode charitatívneho behu NO FINISH LINE stála v roku 1999 Monacká obchodná komora s cieľom podporiť myšlienku vyhlásenia 20. novembra za univerzálny medzinárodný deň práv dieťaťa. Cieľom samotného behu je podporovať a prispievať k ochrane a rešpektovaniu práv dieťaťa a to realizáciou alebo podporou projektov, ktoré zlepšujú životné podmienky z hľadiska zdravia, vzdelania, hygieny, výživy a to bez rozdielu pôvodu, náboženstva alebo pohlavia.

PREČO?

Polovica detí sveta nemá detstvo

Chudoba. Ozbrojené konflikty. HIV/AIDS. To všetko pripravuje deti o najdôležitejšie roky ich života. Viac ako polovica z nich, čo je takmer miliarda - je ohrozená tým, že nemá prístup k zdravotným a sociálnych službám. Každé piate dieťa nemá k dispozícii pitnú vodu, každé šieste trpí hladom a každé siedme je bez zdravotnej starostlivosti. Asi 15 miliónov detí vo svete osirelo v dôsledku pandémie HIV/aids.385 miliónov detí žije v extrémnej chudobe.

264 miliónov detí a mladých ľudí nenavštevuje školy. 5,6 milióna detí mladších ako päť rokov zomrelo v minulom roku z dôvodov, ktorým bolo možné predísť.

  

KONCEPT

 Princíp je jednoduchý a prístupný pre všetkých: je to o behu alebo chôdzi po dobu 4 dní, toľkokrát, koľkokrát sa vám chce a toľko kilometrov, koľko zvládnete. Môžete sa zúčastniť 1 hodiny alebo počas dňa zabehnúť maratón, samostatne alebo v tíme.

Originalita konceptu spočíva v tom, že táto charitatívna udalosť je naozaj otvorená pre všetkých a v každom veku, ponúka veľkú slobodu účasti jednotlivcov ale aj tímov. 

Tento ročník bude vzhľadom na aktuálnu situáciu beh presunutý do online priestoru. Bezpečnosť bežcov je pre nás na prvom mieste. 

Virtuálna edícia však do samotnej podpory detí prináša ďalšiu pozitívnu „zápletku“ a tak súčasťou behu No Finish Line 2020 na Slovensku je vyhlásenie grantovej výzvy pre organizácie, ktoré sa venujú pomoci a podpore detí a môžu získať tisícky eur, ktoré bežci počas piatich dní na Slovensku vybehajú. Prostriedky na grant venoval generálny partner No Finish Line MiddleCap Group v spolupráci s nadáciou Children&Future Bratislava, ktorá beh na Slovensku organizuje.

Doposiaľ sa eventu zúčastnilo 154 776 bežcov a vyzbierali sa 3 757 387 €

Prvého Slovenského ročníka sa zúčastnilo viac ako 2500 bežcov a podarilo sa odbehať 36 059€.

 HISTÓRIA

  • 20. november 1959: Deklarácia práv dieťaťa

• 20. november 1989: Medzinárodný dohovor o právach dieťaťa

• 1998 v iniciatíva smerom k OSN na podporu myšlienky vyhlásiť 20. november za Svetový deň práv dieťaťa.

• Na podporu tohto návrhu navrhla Monacká obchodná komora rôzne projekty medzi ktorými bol aj NO FINISH LINE: Prvá edícia sa uskutočnila v novembri 1999.

• V roku 2001, po dvoch edíciách, bola vytvorená asociácia “Children & Future“ s cieľom lepšie udržiavať a zároveň rozvíjať túto tradíciu.

• Poslaním nadácie “Children & Future“ je vyplácať výnos z podujatí projektom, ktoré podporujú znevýhodnené deti. Toto podujatie je pod patronátom jeho veličenstva Princa Alberta II, ktorý podujatie podporuje od jeho prvej edície.

• Od roku 2005 má nad podujatím záštitu aj monacká princezná Stephanie, ktorá sa stala krstnou mamou podujatia.

• Monaco, Nice, Atény, Paríž, Oslo, Bratislava

• 2019 vzniká Children & Future Bratislava, n.o.
• 2020 No Finish Line v Bratislave organizovaný v online priestore

5. - 8. novembra 2020